این دو کتاب گرانسنگ [ «از الفبا تا هنر» و «خوشنویسی و کتاب آرایی در ایران»] تصویری شفاف، صادقانه، عالمانه و جذاب و دیدنی از دنیای پرافتخار خوشنویسی این سرزمین پیش روی مخاطب اعم از هنرجو و استاد می‌گذارند

منتشر شده در کتاب از دیدگاه صاحب نظران

دکتر مرتضی گودرزی دیباج

عضو هیئت علمی دانشگاه و رئیس مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری کشور


 

 به نام خالق بی‌همتا
دو جلد کتابهای «از الفبا تا هنر» و «خوشنویسی و کتاب آرایی در ایران» اثر استاد ارجمند جناب آقای راهپیما را مرور کردم . البته این مرور باعث شد که مجدداً نیم نگاهی به انتقادهایی که بر اثر مکتوب شده بود داشته باشم .
بدون تردید یکی از تأسف برانگیزترین مسایل دنیای هنر و جامعه ی هنری در دیروز و امروز ما تنگ نظری و بضاعتهای توسعه نیافته است که در پوششی از رفتارهای به ظاهر علمی رخ نشان می دهد و البته با مساحتی محدود مانده از آگاهیهای ناقص .
واقعیت آن است که کسانی میتوانند در رابطه با یک اثر علمی سخن برانند که بتوانند فاصله میان اثر، مخاطب و خالق اثر را به درستی درک نمایند و بر آنچه انجام گرفته به درستی مسلط باشند .
برای درک بهتر آنچه که جناب راهپیما انجام داده‌اند باید مروری بر پرونده کتابهایی از این دست یعنی کتابهای آموزشی – پژوهشی که البته غالباً همّ خود را بر گردآوری نسخ خطی و نظایر آن نهاده‌اند داشت .
البته هیچ اثری به طور قطع و اکمل بدون نقص نیست، شاید از آن رو که منتقد همواره در ارزیابی آثار، نه تنها در فضایی آرام و با حوصله بلکه معمولاً بر اساس منفی انگاری پنهان و آشکار اثر را می‌کاود بلکه ضعفی از آن حتی در پاورقی ها و اشتباهات تایپی و چاپی بیابد و اگر نتوانست به صحافی آن هم ایرادی وارد کند خالی از لطف نیست!
اما انصافاً آنچه که جناب راهپیما در این دو اثر گرانقدر به تنهایی رقم زده‌اند زحمتی فراوان، جست و جویی جانانه، نگرشی استادانه و کم نظیری است که اگر نبود تلاش و تجربه ی چند ده ساله ی ایشان، می بایست برای کاری این‌چنین ارزنده ، گروهی ورزیده سالها کار می کردند تا بتوانند به مقصود برسند.
این دو کتاب گرانسنگ تصویری شفاف، صادقانه، عالمانه و جذاب و دیدنی از دنیای پرافتخار خوشنویسی این سرزمین پیش روی مخاطب اعم از هنرجو و استاد می‌گذارند که خواندن آنها را برای هر اهل هنر علاقمند و پژوهشگر و هنرمند خوشنویس و حتی غیر خوشنویس جاذب می‌سازد.
برای این استاد ارجمند توفیق روز افزون در امور هنری و علمی و سلامتی آرزومندم.

مرتضی گودرزی دیباج

 

کتاب خوشنویسی و کتاب آرایی در ایران

نام کتاب: خوشنویسی و کتاب آرایی درایران

تالیف: غلامرضا راهپیما

ناشر: کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی

Persian Artbook